• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.
  • Kullanıcı adlarındaki özel semboller silindi! - Lütfen kullanıcı adınızı kontrol edin!
  • Unix UI v3.0.1 Updated! [ Konuya git / Go to thread ]

macOS

Mathers

inextinguishable"
Grafiker
Daha önce Mac OS X ve üstü OS X , Romen rakamı "X" olarak telaffuz "on") bir dizi grafiksel işletim sistemlerigeliştirildi ve tarafından pazarlanan
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
2001'den beri. Apple'ın
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
bilgisayar ailesi için birincil işletim sistemidir . Masaüstü, dizüstü bilgisayar ve ev bilgisayarları pazarında ve web kullanımında Microsoft Windows'dan sonra en çok kullanılan masaüstü işletim sistemi ikinci sıradadır.
MacOS, Macintosh işletim sistemlerinin ikinci büyük serisidir . Bunlardan ilki, 1984 yılında piyasaya sürülen "klasik" Mac OS , ve 1999 yılında Mac OS 9 olan son sürümü. Mac OS X 10.0 , ilk masaüstü sürümü Mart 2001'de piyasaya sürüldü. Güncelleme, 10.1, o yıl sonra geliyor. Bundan sonra Apple , OS X 10.8 Dağ Aslanı'na kadar süren büyük kedilerden sonra albümlerini piyasaya sürmeye başladı . OS X 10.9 Mavericks'den bu yana , California'daki konumlardan sonra sürümler seçildi . Apple, 2012'de ismi "OS X" olarak kısaltmış ve ardından diğer işletim sistemleri, iOS , watchOS ve tvOS için kullandıkları isimlendirme sistemini benimseyerek 2016 yılında "macOS" olarak değiştirmiştir . En son versiyon, Eylül 2018'de halka açık olan MacOS Mojave .
1999 ve 2009 arasında Apple, Mac OS X Server adı verilen ayrı bir işletim sistemi serisi sattı . Mac OS X Server 1.0'ın ilk sürümü, Mac OS 8.5'ebenzer bir kullanıcı arayüzü ile 1999 yılında piyasaya sürüldü . Bundan sonra, Mac OS X'in masaüstü sürümü ile aynı anda yeni sürümler tanıtıldı . Mac OS X 10.7 Lion ile başlayan sunucu fonksiyonları Mac App Store'da ayrı bir paket olarak kullanıma sunuldu .
MacOS, 1985 - 1997 yılları arasında Apple'ın kurucu ortaklarından Steve Jobs'un şirketten ayrıldıktan sonra oluşturduğu NeXT'de geliştirdiği teknolojilere dayanıyor . Mac OS X ve OS X'deki "X", 10 rakamı için Romen rakamıdır ve bu şekilde telaffuz edilir. X, işletim sisteminin marka kimliğinin ve pazarlamasının ilk yıllarının önemli bir parçasıydı , ancak 2009 yılında Snow Leopard'ın piyasaya sürülmesinden bu yana kademeli olarak geri çekildi . Mac OS X 10.5 Leopard'ın Intel sürümü için UNIX 03 sertifikası alındı ve mevcut sürümüne kadar Mac OS X 10.6 Snow Leopard tüm sürümleri de UNIX 03 sertifikası var.MacOS onun UNIX esaslı isimli çekirdek, hisselerin Darwin , ve birçok çerçeveler ile IOS , tvOS ve watchOS . İlk nesil Apple TV için Mac OS X 10.4 Tiger'ın oldukça değiştirilmiş versiyonukullanıldı.
Mac OS X’in 1999’dan 2005’e kadar olan sürümleri yalnızca bu zaman dilimindeki PowerPC tabanlı Mac’lerde kullanılabilir. Apple , 2006'dan itibaren Intel CPU'lara geçtiklerini açıkladıktan sonra, Mac OS X 10.4 Tiger'ın ayrı bir sürümü, yalnızca Intel tabanlı Mac'lerle yapıldı ve dağıtıldı; Kullanıcıların, Intel tabanlı Mac'lerde çoğu PowerPC uygulamasını çalıştırmasına izin veren Rosetta olarak bilinen bir emülatör dahil edildi . Mac OS X 10.5 Leopard , evrensel bir ikili olarak oluşturulacak tek sürümdü , yani yükleyici disk hem Intel hem de PowerPC işlemcileri destekledi. Mac OS X 10.6 Kar LeoparIntel tabanlı Mac'ler için özel olarak sunulan ilk sürüm oldu. 2011'de Apple , 32-bit Intel işlemcilerini artık desteklemeyen ve aynı zamanda Rosetta'yı içermeyen Mac OS X 10.7 Lion'ı piyasaya sundu . O zamandan beri piyasaya sürülen sistemin tüm sürümleri, yalnızca 64 bitIntel CPU'larda çalışır ve PowerPC uygulamalarını desteklemez.