• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.
  • Kullanıcı adlarındaki özel semboller silindi! - Lütfen kullanıcı adınızı kontrol edin!
  • Unix UI v3.0.1 Updated! [ Konuya git / Go to thread ]

Laptop Klavye Değiştirme Nasıl Yapılır? Örnek Resimli Anlatım

Mareşal

Apk Coder
Apk Mod
Katılım
5 Kas 2018
Mesajlar
1,083
Beğeniler
1,292
Puanları
113
#1
Screenshot_11.png

Birçok insan bu konuda detaylı bilgi arıyor. Bugün sizlere laptop klavye değiştirme nasıl yapılır daha detaylı anlatmaya ve size bu konuda hakkında tavsiyeler sunmaya çalışacağız. Öncelikle şunu belirtelim bu yazıdan sonra klavyenizi değiştireceğinizin garantisini vermiyoruz. Ancak size bu konuda gerekli bilgileri vererek, bunu kendi başınıza nasıl yapabileceğinizin tüyolarını vermeyi hedefliyoruz.

Öncelikle bu değişimin nedenlerini inceleyelim. Laptop klavyesini birçok kişi bozulan tuşlar nedeniyle ya da tamamen çalışmayan klavye nedeniyle değiştirmek isteyebilir. Geçici olarak harici taktıkları USB veya Bluetooth klavye ile belirli bir süre idare etmiş olabilirler. Ancak taşınabilir bir bilgisayarın klavyesinin olmaması can sıkıcı bir durum olabilir. Bu nedenle mecburen klavyeyi değiştirmelisiniz. Şimdi gelin dizüstü bilgisayarların klavyelerinin nasıl değiştireleceğine göz atalım.

Laptop Klavye Değiştirme Nasıl Yapılır?
1.Marka ve Modeli Tespit Etme ve Satın Alma
Öncelikle şunu belirtelim. Her marka hatta o markanın her modeli için klavye değişimi aynı değildir. Örneğin X markanın Y model bir notebook’unda klavye alt kapaktan değiştirilebilirken, aynı X markanın Z modelinde sadece üst kapağından belli bölümlere ulaşarak klavyeyi değiştirebilirsiniz. Bu tamamen üreticinin bunu üretim sırasında nereye yerleştirdiği ile ilgilidir. Bu nedenle Laptop Klavye Değiştirme Nasıl Yapılır sorusuna cevap ararken ilk olarak yapmanız gereken laptopunuzun marka ve modelini bulmak olmalıdır. Bunun için dizüstü bilgisayarınızın altını çevirin ve alttaki marka ve en önemlisi modelini okuyun ve tespit edin. Örneğin aşağıdaki notebook eski bir
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
modelinin ta kendisi.

İnternet üzerinden veya bulabilirseniz yerel teknolojik oem marketlerden bu marka ve model ile yeni dahili klavyenizi satın alırsınız. Klavyeniz kargolanırken gelin 2. adıma geçelim ve biraz araştırma yapalım.
Screenshot_12.png

2.Marka ve Modele Dayalı Montaj ve Demontaj için Araştırma Yapma
Marka ve modeli tespit ettiğiniz varsayalım. Sıra bu modelle ilgili bilgiye sahip olmaya geldi. Şunu unutmayın. İnternette bugün piyasaya yeni sürülen elektronik cihazların bile montaj ve demontaj videoları mevcut. Bunları bulabilmek için birkaç ipucunu bilmeniz yeterli olabilir. Bu videoların çoğu yurtdışında çekilmiş dahi olsa ve siz ingilizce veya diğer yabancı dilleri bilmiyor olsanız dahi, videodaki adımları takip ederek çok rahat bir şekilde klavyenizin soketine ulaşabilir ve klavyenizi değiştirebilirsiniz. Bunun için sadece biraz sabıra ihtiyacınız var.

Örneğin Toshiba A200-1bp modeli için internet üzerinde öncelikle “Toshiba A200-1bp klavye değiştirme” şeklinde Türkçe aramalar yapın. Eğer bununla ilgili bir videoya veya kaynağa ulaşamadıysanız ingilizce olarak “Toshiba A200-1bp Keyboard Disassembly” veya “Toshiba A200 Keyboard Installation Guide” şeklinde aramalar yapın. Mutlaka bir açıklamalı anlatım veya videolu anlatıma ulaşacaksınız. Ben iki aramada da farklı güzel kaynaklara ulaştım. “Installation Guide” anahtar kelimesi ile aradığım videoyu sizlerle paylaşıyorum.

VİDEO
Eğer videoyu izlediyseniz 0:42 sn’den sonra hemen işleme başlıyor. Önce bataryayı çıkartıyor, ardından üst bölümdeki bir gümüş parçayı çıkartıyor ve altta kalan iki vidayı söküyor. Sonrasında klavyeyi bir aparat yardımı ile yavaş yavaş yerinden oynatıyor.

3.Anakart Üzerindeki Soketi Çıkartırken Dikkat Ediyoruz
Yukarıdaki videoda da görüldüğü üzere 1:26 saniyede aslında çok önemli bir aşamaya geldiniz. Bu bölümde biraz kibar olmanız şart. Çünkü yapacağınız bir hata dizüstü bilgisayarınızda bundan sonra dahili klavye kullanamama riskini de taşıyor. Bu nedenle sakin olun ve bu bölümü dikkatlice yerine getirin. Öncelikle şunu belirteyim. Bu aşama tüm laptoplarda karşınıza çıkacaktır. Bazı bilgisayarlarda bu soket biraz büyük olabilir bazılarında küçük. Yani tek fark fiziksel olacaktır, ancak yapılan işlem çoğunlukla aynıdır. Bu soket dizüstü bilgisayarınızın anakartından klavyeye uzanan kablo arasında bağlantının yapıldığı soketin ta kendisidir. Biraz ince yapıya sahip olduğu için dikkatli olmanız gerekebilir. Bu kablo ribon kablo olarak da adlandırılır. Kabloya kolay kolay zarar vermezsiniz, ancak sokete biraz nazik davranmanız gerekir.

Aşağıdaki resimde göstermeye çalıştım. Bu kablo takılıyken beyaz bölümün sağında ve solunda kabloyu sıkıştıran kıskaçlar mevcuttur. Onları önce çıkartıp sonra kabloyu çıkartırsınız. Eski çalışmayan klavyenizi bir geri dönüşüm merkezine göndermeyi unutmayın.
Screenshot_13.png

4.Anakart Üzerindeki Yeni Klavyenin Montajını Tamamlıyoruz
Ardından satın aldığınız yeni klavyenin ribon kablo ucunu getirip yine bu beyaz sokete takar ve sonrasında yine kırmızı oklar ile gösterdiğimiz kıskaçları bu kez ileriye doğru iter ve kitlersiniz. Böylece anakart ve dahili klavyenizin bağlantısını yapmış olursunuz. Klavyeyi yerine oturtup, gerekli vidaları takıp (aman vida attırmayın) sonrasında bilgisayarınızı açıp denemenizi yapabilirsiniz. Aslında tüm bu adımlar birkaç el becerisinden ibaret. Eğer bu adımlarda zorlanacağınızı düşünüyorsanız en mantıklısı onu işin ehline teslim etmek olacaktır. Ancak biraz olsun cesaretiniz varsa sizi da bu yazımızla daha da cesaretlendirmek istedik. Sonuçları, yorumlarınızı yazımızın yorum bölümünde bizimle paylaşırsanız memnun oluruz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Kolay gelsin.
 

zOner21

"Dahi,milyoner, Playboy ve hayırsever." Tony Stark
Emektar Üye
Katılım
19 Ocak 2019
Mesajlar
101
Beğeniler
13
Puanları
18
#2
++++