• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.
  • Kullanıcı adlarındaki özel semboller silindi! - Lütfen kullanıcı adınızı kontrol edin!
  • Unix UI v3.0.1 Updated! [ Konuya git / Go to thread ]

GNU/Linux

Mathers

inextinguishable"
Grafiker
Ücretsiz ve açık kaynak yazılım işletim sistemleri etrafında inşa Linux çekirdeği . Genelde, Linux olan paketlenmiş bir olarak bilinen bir formda Linux dağıtımı (ya da dağıtımı masaüstü ve sunucu kullanımı için kısa). Bir dağıtımın belirleyici bileşeni Linux çekirdeği , [11] bir işletim sistemi çekirdeğiİlk olarak 17 Eylül 1991'de Linus Torvalds tarafından serbest bırakıldı . Birçok Linux dağıtımında "Linux" kelimesi kendi adlarıyla kullanılıyor. Free Software Foundation adı kullanan GNU / Linux Linux dağıtımlarının çoğu sadece Linux çekirdeği olmadığını vurgulamak için belirli dağılımları yanı sıra, işletim sistemi ailesi başvurmak için ve onlar ortak kernel sadece var, ama aynı zamanda bu Çok sayıda yardımcı program ve kütüphane, büyük bir kısmı GNU projesinden. Bu bazı tartışmalara yol açmıştır .
Linux orijinal olarak Intel x86 mimarisine dayanan kişisel bilgisayarlar için geliştirilmişti , ancak o zamandan beri diğer işletim sistemlerinden daha fazla platforma taşındı . Linux çekirdeği tabanlı Android işletim sisteminin akıllı telefonlar üzerindeki hakimiyeti nedeniyle Linux, tüm genel amaçlı işletim sistemlerinin en büyük kurulu tabanına sahiptir .Linux ayrıca sunucular ve ana bilgisayarlar gibi diğer büyük demir sistemleri ve TOP500'de kullanılan tek işletim sistemi üzerinde önde gelen işletim sistemidir. Süper bilgisayarlar (Kasım 2017'den beri, daha önce tüm rakipleri aşamalı olarak ortadan kaldırdı). Masaüstü bilgisayarların yaklaşık% 2.3'ü tarafından kullanılıyor . Chromebook Linux çekirdeği tabanlı çalışır Chrome OS'u ABD hakim K-12 eğitim pazarı ve 300 $ altı yaklaşık% 20'sini temsil dizüstü ABD'de satış.Linux aynı zamanda gömülü sistemler üzerinde çalışır ; yani, işletim sistemi genellikle aygıt yazılımında yerleşik olan ve yüksek oranda sisteme uyarlanmış aygıtlardır . Bu TiVo içerirve benzer DVR cihazları, ağ yönlendiricileri , tesis otomasyon kontrolleri, televizyonlar,video oyun konsolları ve akıllı saatler .Birçok akıllı telefon ve tablet bilgisayar Android ve diğer Linux türevlerini kullanıyor.
Linux'un gelişimi, özgür ve açık kaynaklı yazılım işbirliğinin en önemli örneklerinden biridir . Altta yatan kaynak kodu , GNU Genel Kamu Lisansı gibi ilgili lisansları uyarınca herhangi bir kimse tarafından ticari veya ticari olmayan şekilde kullanılabilir, değiştirilebilir ve dağıtılabilir .
En popüler ve ana akım Linux dağıtımlarının bazıları olan Arch Linux , CentOS , Debian , Raspbian , Fedora , Gentoo Linux , Linux Mint, Mageia , openSUSE ve Ubuntu gibi ticari dağılımları ile birlikte, Red Hat Enterprise Linux ve SUSE Linux Enterprise Server . Dağılımlar arasında Linux çekirdeği, birçoğu GNU Projesi tarafından sağlanan yardımcı programlar ve kütüphaneler bulunmaktadır.ve genellikle dağıtımın amaçlanan kullanımını yerine getirmek için büyük miktarda uygulama yazılımı. Masaüstü Linux dağıtımları arasında X11 , Mir veya Wayland uygulaması gibi bir pencere sistemi ve GNOME veya KDE Plazma gibi bir masaüstü ortamı bulunur ; Bazı dağıtımlar LXDE veya Xfce gibi daha az kaynak yoğun masaüstü içerebilir . Sunucularda çalışmayı amaçlayan dağıtımlar, standart kurulumdaki tüm grafik ortamları atlayabilir ve bunun yerine LAMP gibi bir çözüm yığınının kurulması ve çalıştırılması için başka yazılımlar içerebilir.. Linux serbestçe yeniden dağıtılabilir olduğu için, herkes herhangi bir kullanım amacı için bir dağıtım oluşturabilir

Magelocks

Aktif Üye
Aktif Üye
Linux Güzel Bir Çekirdek Kötü Amaçlarla Kullanılmadığı Sürece Kendinize Göre Düzenleyip Editleyebilirsiniz

Alhyprn

Pasif Üye
Pasif Üye
Kali Linux özellikle illegal işler için birebir.